SAS Yönetim Kadrosu


Türkiye’nin önde gelen finansal danışmanlık şirketlerinden birisi olmuştur.

YÖNETİM KADROSU

İcra Kurulu Başkanı

Şanda Kıray bankacılık, imalat, inşaat ve hizmet sektörlerinde uzun süreli yöneticilik deneyimiyle 1999 yılında SAS Grup’u kurmuştur. SAS Grup’un kuruluşuna, profesyonel hayatının özellikle son 10 yılında üstlendiği proje finansmanı, iş geliştirme ve iş ortaklıkları üst yöneticilik görevlerinde edindiği tecrübe ile bu alanda yerli ve yabancı firmalarca gerek duyulan danışmanlık ve temsilcilik talepleri neden olmuştur. Bu talepler doğrultusunda kurulan SAS Grup altında; SAS Finansal Danışmanlık Hizmetleri ve MBR Atıksu Arıtma Sistemleri şirketleri kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca, İzmir merkezli bir tesis yönetimi şirketi ile İstanbul merkezli bir kadın sağlığı merkezine kuruluş dönemlerinde yatırımcı olarak katılınmış ve ilerleyen yıllarda çıkış yapılmıştır.


Şanda Kıray SAS Grup öncesinde 1979 yılında Türk Eximbank’ta başlayan kariyerini 1999-2000 yılları arasında Genel Koordinatör olarak çalıştığı Çelebi Holding’de tamamlamıştır. Çelebi Holding’den önce DMO-DESİYAB-Olivetti ortaklığında Türkiye’deki ilk yazar kasa ve akıllı daktilo imalatı yapan Modern Ofis Makineleri A.Ş. ve daha sonra enerji sektöründe önde gelen kuruluşlardan Ata İnşaat şirketlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi bölümü ve TED Ankara Koleji mezunudur.

İcra Kurulu Üyesi

Emir Bahadırlı 2011 yılında SAS Grup’ta çalışmaya başlamıştır. Öncesinde 3 yıl boyunca Garanti Bankası’nın sahibi olduğu ve 6 milyar TL yöneten Garanti Portföy Yönetimi’nin Strateji ve Araştırma biriminde Yatırım Analisti olarak çalışmıştır. SPK Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey ve SPK Türev Araçlar lisanslarına sahiptir. Üniversite döneminde kısa süreli olarak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ve uluslararası denetim ve finansal servis kuruluşu Deloitte Touche şirketinin Vergi ve Şirket Birleşmeleri biriminde çalışmıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Burslu Sayısal Finansal Ekonomi yüksek lisansı ve Sabancı Üniversitesi’nde Burslu Ekonomi lisans programlarını tamamlamış, ayrıca Sabancı Üniversitesi’ndeki son 2 yılında Muhasebe derslerinde Asistan Öğrenci olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Genç Turizmciler Derneği'nde Finansal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.

İcra Kurulu Üyesi

Jeff sanayi, ulaştırma, finansal, ve tarım sektörlerinde ve gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetlere özel danışmanlık alanında yaygın bir tecrübeye sahiptir. Yeni iş alanları geliştirilmesi, olgun firmaların yönetimi ve rekabetçi ortamlarda girişimci bir yaklaşım ile çözümler oluşturabilmektedir. Jeff global organizasyonların tepe yöneticileri, kıdemli hükümet görevlileri (Başbakanlık kademesi) ve ulusal medya temsilcileri ile yakın bir iletişime sahiptir.

Jeff 1992 yılında ABD'de INTERRES (International Resources Associates) firmasını kurmuş ve halen yönetmektedir. Şirketin odağını ABD'de ve diğer ülkelerdeki KOBİ'lerin faaliyetlerinin uluslararası bağlantılar, lokal yönetim destekleri, ve finansal yeniden yapılandırmalar ile desteklenmesi oluşturmaktadır. Şirketin Bükreş, Romanya ve Astana, Kazakistan'da şubeleri bulunmaktadır.

Jeff'in ayrıca birçok Uzun Süreli Danışmanlık / Temsilcilik görevleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; 2015 yılından itibaren Dyned International (ABD) firmasının Kazakistan ülke temsilciliği; 2002 yılından itibaren Oliver Wyman (ABD) firmasının Yerüstü Ulaşım Uygulamaları biriminin Orta ve Doğu Avrupa ve CIS ülkeleri uluslararası satış temsilciliği; 2001 yılından itibaren Shipxpress International (ABD) firmasının ABD'de kurumsal hesaplar temsilciliği ile Orta ve Doğu Avrupa ve CIS ülkeleri uluslararası temsilciliği.

Bu görevlerin haricinde geçmişte yönetimlerinde yer aldığı bazı firmalar şöyledir: Howard Energy, Ernst&Young, Dünya Bankası, ve Dow Chemical.

Jeff 1993 yılında Thunderbird, American Graduate School of International Management üniversitesinde Uluslararası İşletme Master programını ve 1979 yılında Manhattan College üniversitesinde Kimya Mühendisliği lisans programını çift yan dal Felsefe ve Teoloji programları ile tamamlamıştır.

İcra Kurulu Onursal Üyesi

John Duthie uzun yıllar birçok uluslararası bankada yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübeyle, özellikle gelişmiş ülkelerde proje finansmanı ve değerlemesi, yapılandırılmış finansman, ve finansal danışmanlık konularında yoğun deneyime sahiptir. 1963 yılında HSBC’de başladığı uluslararası bankacılık kariyerinde John Duthie son olarak 1994-2002 yılları arasında Alman Westdeutsche Landesbank (WestLB)’nin Türkiye ve Orta Asya operasyonlarından sorumlu Genel Müdürlüğü; 1992-1994 yıllarında Merrill Lynch International Bank’ın Londra, New York ve Frankfurt’ta kurulumu görevlerini üstlenmiştir. Bu görevlerin öncesinde 1978-1992 yılları arasında Alman Deutsche Bank’ta aralarında özellikle yeni şubelerin kurulumunu içeren çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 1991-1992 Darmstadt Direktörü, 1984-1991 Deutsche Bank Kore Genel Müdürü, 1982-1984 Deutsche Bank Duisburg Şube Müdürü, 1978-1982 Deutsche Bank İngiltere Pazarlama Takımının kurulması görevlerinde bulunmuştur. 1971-1978 yılları arasında görev aldığı Citibank’ta Şirket Satın Alma & Birleşmeleri, Varlığa Dayalı Finansman, Bono İhracı ve Finansman alanlarında ağırlıklı olmak üzere çalışmıştır. Bu dönemde Manchester, Edinburg ve Glasgow şubelerini kurmuş ve son olarak Hamburg şubesi müdürlüğü yapmıştır. 1964-1971 yıllarında Standard Chartered Bank’ta görev aldığı dönemde Standard Chartered Merchant Bank’ı kuran ve Johnson Matthey Bankers’ın satın alınmasını teftiş eden ekipte yer almış, ve bankanın Londra ve New York’ta Pazarlama Takımlarını kurmuştur.

İcra Kurulu Onursal Üyesi

Darrell Robertson uzun yıllar uluslar arası seviyede enerji otomasyon teknolojileri ve taahhüt alanlarında çalışmış olmanın verdiği deneyimle; iş geliştirme, stratejik büyüme ve girişimcilik konularında yoğun bir bilgi birikimine sahiptir. Son yıllarda gemi yapımı, otomotiv, enerji ve konut sektörlerinde büyük projelerde yer almıştır. Başta enerji sektörü olmak üzere, özellikle doğalgaz depolanması ve aktarımı, uluslar arası gaz ticareti, yurtiçi gaz dağıtımı ve özelleştirmesi, ve üretimi alanlarında iş geliştirme aktiviteleri olmuştur. Bunlardan bazıları Ukrayna’nın batısında yer alan yer altı depolama tesisinin uzun dönemli kiralanmasının ve Romanya ile yeni bağlanan doğal gaz boru hattı vasıtasıyla iletim kapasitesinin devamlılığının sağlanmasıdır.

Darrell Robertson Türkiye’deki doğalgaz potansiyelini görmüş ve bu alanda yatırımlarını 1992’de ortağı ve halen yönetim kurulu başkanı olduğu Taurus Energy International şirketi ile gerçekleştirmiştir. 1993 yılında Gürcistan-Türkiye doğalgaz boru hattı projesini başlatmıştır. Bu şirket şu anda Türkiye, Afrika, Güneydoğu Asya bölgelerinde alternatif yakıt projeleri ile ilgilenmektedir. Bir diğer şirketi 1999’da Ankara’da kurduğu ve faaliyetlerine devam eden Quadro Technologies A.Ş., Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde proje geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca 1982’de kurduğu ve halen faaliyetlerine devam eden üst düzey yönetici bulma ve yerleştirme şirketi Western Reserve Search Associates Inc. şirketinin ortağıdır. Ortağı olduğu şirketlerin yanı sıra, Türkiye doğalgaz piyasasına Kafkaslar ve Balkanlar bölgelerinden arzı arttıracak birçok proje geliştiren Howard Energy International Eurasia Ltd. şirketinin 1995-1999 yılları arasında yöneticiliğini yapmıştır. 1968-1980 yıllarında ABD ordusunda görev almıştır. Georgia State University MBA ve University of Wyoming Tarih lisansı mezunudur.ULUSLARARASI İŞBİRLİKLER KADROSU

Aitken Berlin LLP 1992’de kurulmuş uluslararası bir hukuk firmasıdır. Uzmanlık alanları, uluslararası ve ulusal doğal kaynaklar, enerji, şirket tahvilleri, vergi ve ticari işlemlerdir. Firmanın avukatları ulusal ve uluslararası tanınmış, uluslararası ticaret, doğal kaynaklar, enerji ve ticari hukuk ve bunların ilgili davalarında uzmanlardan oluşmaktadır.

Şirketin kurucuları uluslararası firmalardan gelmektedir. Şirket eş başkanları Alan Berlin ve Bruce Aitken’dir.

Merkez ofis:
Washington D.C. Suite 315, 666 Eleventh Street, N.W.
Washington, District of Columbia 20001
+1 202 331 8045
+1 202 331 8191
info@aibvlaw.com
www.aibvlaw.com

International Development & Investment Advisors LRE, 2003 yılında kurulmuştur. Öncelikli faaliyetleri olan mimarlıktan, proje geliştirme, yatırım ve finansmana genişlemişlerdir. Avrupa ve Amerika’da elde edilen deneyimlerin, Tishman Speyer ve Feri Group gibi kuruluşların üst yönetim pozisyonlarının sağladığı network dolayısıyla yüksek gelir segmentindeki fertler, aile ofisleri, uluslararası yatırımcılar ve proje geliştiricilerin taleplerine hizmet eden bir platform haline gelinmiştir.

Yönetici Ortak Andreas Landertshammer
Merkez Ofis:
Wilhelm-Meister-Strasse 8
61348 Bad Homburg
Germany
+49 (6172) 26 90 82
+49 (6172) 26 90 83
office@landertshammer.com
www.landertshammer.com

IndoChina 1993'te kurulmuştur, Hong Kong, Vietnam, Singapur ve Avrupa'da ofisleri vardır.
Genel Müdür, James Spurway
Merkez Ofis:
Suite 3806 Central Plaza
18 Harbour Road, Wanchai
Hong Kong
+852 2526 2191
+852 3010 1214
info@indochinagroup.com
www.indochinagroup.com

Texel Group 1997 yılında kurulmuştur. Texel Finance Ltd. grubun Finansal Hizmetler Otoritesi'nin yönetmeliklerine tabi kurulmuş ve politik ve ticari kredi sigortaları konusunda uzmanlaşmış sigorta brokerıdır. Texel Capital Ltd. 2007'de kurulmuş, ticari emtia finansal mübadelelerinde yapılandırma ve aracılık konularında uzmanlaşmıştır.
Fred Arnold
Merkez Ofis:
Half Moon Passage, 17-19 Alie Street,
London, UK

+44 20 74813030
www.texelfinance.com

Perakende, lojistik ve konut yatırım fonudur. Başlıca yatırımları Almanya, Avusturya, Polonya ve İsviçre'dedir. Direktör, Peter Cripp
Merkez Ofis:
Turret House
77 Portsmouth Road
Guildford
Surrey GU2 4BS, UK
+44 14 83458899

Kortina Advisory Moskova'da kurulmuş bir kurumsal finansal danışmanlık ve lojistik firmasıdır.

Firma 2008 yılında kurulmuştur. Kurucular ve üst yönetim kadrosunun Rusya ve uluslararası finansal piyasalarda uzun yıllar tecrübesi vardır.

Genel Müdür, Michael Winn.
Merkez Ofis:
Myasnitskaya Str. 24/7 b.3-4
Moscow, Russia
+7 495 9505385
+7 495 6250951
oivanova@kortina.ru
www.kortina.ru